• Integracja klasy 5 - nocowanie w szkole
          • Integracja klasy 5 - nocowanie w szkole

          • Z 10 na 11 maja uczniowie 5 klasy nocowali w szkole. Spędzili czas na wspólnej zabawie w chowanego, grając w piłkę i ping ponga, oglądając filmy i słuchając muzyki. Rano zjedli śniadanie i zabrali się za sprzątanie sal, w których nocowali. 

            Barbara Frankowska

        • Zdrowe śniadanie
          • Zdrowe śniadanie

          • Uczniowie klasy drugiej przyłączyli się do akcji mającej na celu promocję zdrowego odżywiania. W ramach drugiego śniadania samodzielnie przygotowali piękne, kolorowe i zdrowe kanapki.

            Przygotowały: Sylwia Filinowicz, Agnieszka Siemion

        • "Łazik" w Białowieży
          • "Łazik" w Białowieży

          • Kolejna wycieczka SKT "Łazik" do Białowieży w ramach realizowanego przez koło projektu " Cztery pory roku w Białowieży", tym razem Wiosna . 

            fot. i tekst Urszula Sawicka

        • Dzień zdrowia
          • Dzień zdrowia

          • 26 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Zdrowia, który był zwieńczenie projektu edukacyjnego mającego na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.  Każda klasa wykonała " Plakat o Zdrowiu", który ozdobił szkolny korytarz. Ogłoszono również konkurencję na najfajniejszy plakat. W tej konkurencji   I miejsce zdobyła kl. VI, II miejsce zdobyła kl. V, natomiast III miejsce zajęła kl. III. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy za udział w Dniu Zdrowia, dodatkowo zwycięzcy otrzymali pozytywne oceny z techniki.   Uczniowie mogli również przejść po ułożonej na korytarzu ścieżce zdrowia, a na długiej przerwie wspólnie  "odtańczono"  Zumbę. 

            fot. i tekst Urszula Sawicka

        •  Lekarz w szkole
          •  Lekarz w szkole

          • Do klasy drugiej zawitał nietypowy gość. Był nim Pan Paweł, lekarz chirurg na co dzień pracujący w miejskim szpitalu. Podczas spotkania bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o swojej pracy. Przeprowadził praktyczne zajęcia, podczas których uczniowie mogli zapoznać się narzędziami wykorzystywanymi podczas przeprowadzania zabiegów i operacji.

            Przygotowały: Sylwia Filinowicz, Agnieszka Siemion

            Zdjęcia: Sylwia Filinowicz

        • Konkurs "Autyzm wierszem pisany"
          • Konkurs "Autyzm wierszem pisany"

          • W dniu 10 maja rozdane zostały nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pt."Autyzm wierszem pisany". Wśród uczestników znaleźli się tylko uczniowie klas I - III. Do organizatorek konkursu trafiły bardzo pięknie napisane wiersze, m.in. Marcina Kołbasiuka, Natalii Waszkiewicz i Antoniego Łysakowskiego.

            Ogromnie dziękujemy sponsorom nagród w konkursie: "Nasycalni Podkładów Sp. z o.o. w Czeremsze" i "Centro - met Stefan Bedkowski".

            Laureatom gratulujemy!

            Anna Fedorów, Katarzyna Sirocka, Agnieszka Siemion

             

            "Jestem często zwariowany

            często też nie słucham mamy,

            w kółko sobie wciąż wiruję

            nad emocjami nie panuję.

            Hałas dla mnie jest problemem,

            jak się bawić z dziećmi nie wiem,

            dłużej chwili potrzebuję

            by dokończyć co rysuję.

            Raczej też nie patrzę w oczy,

            krzyczę gdy mnie coś zaskoczy...

            Jednak nadal mimo tego

            mogę Twoim być kolegą!"

            Marcin Kołbasiuk kl. I

             

            "Autyzm - to inny świat

            Pełen kolorów i barw

            Autyzm - to dźwięki wstrząsające

            Często serce poruszające

            Oczy autystyczne inaczej patrzą na świat

            Ale w różnorodności jest piękna kwiat

            Żyć w świecie tak innym trudno jest

            Porusza nas więc magia autystycznych serc."

            Natalia Waszkiewicz kl. II

             

            "ZROZUMIEĆ..."

            Nie lubię nowych sytuacji

            oraz kiedy mam dużo atrakcji.

            Panowanie nad emocjami,

            zajmuje mi czas całymi dniami.

            Robię się mały jak orzeszek,

            gdy słyszę innych śmieszek.

            Często mnie nie rozumieją,

            dlatego się ze mnie śmieją.

            Chociaż czasami psoce,

            mam też supermoce.

            W moim życiu panują

            reguły i zasady,

            które złoszczą innych,

            aż do przesady.

            Kiedy zadajesz mi pytanie,

            mam w głowie wielkie zamieszanie.

            U wielu wzbudzam zdziwienie,

            jednak najważniejsze jest dla mnie zrozumienie. 

            Antoni Łysakowski kl. II

        • Z Hajnówki do Azji - spotkanie z Tomaszem Sajewiczem
          • Z Hajnówki do Azji - spotkanie z Tomaszem Sajewiczem

          • 9 maja 2024 r. naszą szkołę odwiedził Tomasz Sajewicz - wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda praca korespondenta międzynarodowego, ale przede wszystkim poznali wiele interesujących faktów związanych z kulturą i życiem codziennym w Azji. Osoba naszego gościa i jego znajomość świata wzbudziła wielkie zainteresowanie uczniów, więc pytaniom nie było końca. Mamy nadzieję, że Pan Tomek jeszcze do nas wróci z nowa dawką wiadomości. Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Młodzi Dziennikarze działające od kilku lat w naszej szkole.

            Barbara Frankowska

          • Święto Konstytucji - mobilna lekcja historii

          • W przeddzień majowych świąt Polaków grupa uczniów z klasy VI zaprezentowała swoim koleżankom i kolegom lekcję historii. Lekcja dotyczyła Konstytucji 3 Maja, jej twórców,  jak też losów tego z najważniejszych dokumentów w kraju. Dziewczęta i chłopcy odwiedzili wszystkie klasy, każdą lekcję rozpoczynali  piosenką "Witaj majowa jutrzenko". 

            Maria Kruk

             

        • Pasowanie na Czytelnika
          • Pasowanie na Czytelnika

          • 29 kwietnia 2024 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci do grona Czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały ciekawe przedstawienie przygotowane przez klasę trzecią i aktyw biblioteki. Następnie pierwszaki złożyły przysięgę, że będą kochać i szanować książki, i zostały pasowane na czytelników szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom, zakładkę do książki oraz książeczkę do czytania. Na koniec uczennice z aktywu biblioteki poczęstowały wszystkie dzieci słodkościami. Podczas uroczystości pasowania zostały wręczone dyplomy i drobne upominki wszystkim uczestnikom tegorocznych konkursów czytelniczych.

            Alicja Moroz

        • Wielka Liga Czytelników
          • Wielka Liga Czytelników

          • W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Do pierwszego etapu przystąpiło 10 uczniów w trzech kategoriach. Ich zadaniem było przeczytanie wybranych książek z listy lektur i rozwiązanie testów. Wszystkim uczestnikom udało się zdobyć sprawności znakomitego czytelnika i przejść do półfinału. Wszyscy oni otrzymali dyplomy i nagrody oraz pozytywne punkty z zachowania i oceny celujące z języka polskiego. W Ogólnopolskim Finale Wielkiej Ligi Czytelników, który odbędzie się 9 maja, naszą szkołę będzie reprezentować sześciu uczniów. Gratulujemy i życzymy powodzenia !

            Alicja Moroz

        • Dzień Książki w świetlicy szkolnej
          • Dzień Książki w świetlicy szkolnej

          • 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Podczas zajęć w świetlicy dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wyglądały pierwsze książki i jak przebiega proces tworzenia książek. Poznały zalety czytania oraz takie pojęcia jak: autor, ilustrator, wydawca itp. Najwięcej przyjemności sprawiły uczniom zabawy z nietypowymi książkami: z magicznym piórem, książki grające, rozkładane, z puzzlami i audiobooki. Na koniec dzieci samodzielnie wykonały zakładki do książek techniką origami.

            Alicja Moroz

        • Pierwsza wizyta w bibliotece
          • Pierwsza wizyta w bibliotece

          • W połowie lutego do biblioteki szkolnej po raz pierwszy zawitali nasi najmłodsi uczniowie. Pierwszaki zapoznały się z pomieszczeniem biblioteki i jej bogatym księgozbiorem. Poznały zasady zachowania się w bibliotece, wypożyczania i oddawania książek. Nie zabrakło też rozmów o tym jak dbać i szanować książki. Dzieci chętnie układały z rozsypanki wyrazowej hasła z prośbami książki. Były też bajkowe zagadki i prace plastyczne. Na zakończenie spotkania pierwszaki mogły samodzielnie wybrać interesujące ich książki i wypożyczyć je do domu.

            Alicja Moroz

        • Kwiecień miesiącem Świadomości o Autyzmie
          • Kwiecień miesiącem Świadomości o Autyzmie

          • W kwietniu przypada ”Dzień Świadomości Autyzmu", a my cały miesiąc upamiętnialiśmy ten ważny dzień, aby okazać zrozumienie i akceptację osobom z tym zaburzeniem.

            Z tej okazji odbyły się zajęcia w klasach I -III dotyczące funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Na stronie pojawił się artykuł o tej samej tematyce. W czasie spotkań uczniowie dowiedzieli się ,że znani i lubiani ludzie ze świata show biznesu również mają owo zaburzenie. Czy ono było kluczem do ich sukcesu? Warto się zastanowić....

            Korytarz szkoły ozdobiła gazetka, która mówi o faktach i mitach na temat spectrum. Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy I powstały ogromne niebieskie skrzydła zawieszone na korytarzu szkolnym - jako symbol autyzmu. Uczniowie mogli zrobić przy nich zdjęcie, zamieniając się w niebieskiego motyla. W bieżącym miesiącu powstała wielkoformatowa gra sensoryczna wykorzystywana, podczas zajęć WF. Grając w nią uczniowie mogli zwrócić szczególną uwagę na zaburzenia zmysłów osób ze spectrum autyzmu, bowiem ich zmysły są bardzo wrażliwe bądź nie dość wrażliwe na bodźce docierające z otoczenia. To bardzo utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Ogłoszony również został konkurs na wiersz o autyzmie, którego celem jest rozwijanie kreatywności i wyobraźni, jak i stale pogłębianie wiedzy na trudności, z jakimi osoby autystyczne borykają się na co dzień.

            Wszystkie nasze działania miały ukazać, że osoby z autyzmem są wśród nas. Potrzebują wsparcia i zrozumienia, gdyż mają takie same potrzeby jak każdy z nas. Pokażmy, że jesteśmy w stałej gotowości, aby im pomóc.

            Katarzyna Sirocka, Anna Fedorów, Agnieszka Siemion

        • Aktywni czytelnicy na Targach Książki w Białymstoku
          • Aktywni czytelnicy na Targach Książki w Białymstoku

          • W związku z nadchodzącym Dniem Książki i Praw Autorskich aktywni czytelnicy wybrali się na Targi Książki w Białymstoku. Uczniowie wzięli udział w spotkaniach autorskich z Marcinem Kruszewskim, Agnieszką Suchowiersk i Agnieszką Fraczek. Zwiedzili stoiska wydawnicze i zrobili książkowe zakupy.
            Barbara Frankowska

        • Programowanie w klasie I
          • Programowanie w klasie I

          • Kodowanie to taka forma nauki poprzez zabawę, która doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu. Uczniowie klasy I mieli okazję zapoznać się z robotami jakie mamy w szkole i klockami Lego Spike Prime. Dzieci zgodnie z instrukcją wytyczyły trasy dla robotów. Nauka programowania pozwala rozwijać umiejętności cyfrowe, kreatywność, a także logiczne myślenie. Zajęcia dobrze wpływają na ćwiczenie wyobraźni, samodzielne radzenie sobie z problemami oraz umiejętności pracy w grupie.

            W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła poszerzyła swoją bazę pomocy dydaktycznych o taki właśnie sprzęt. Klasa I z wykorzystaniem tych pomocy, zauważyła jak bardzo atrakcyjne mogą być zajęcia.

            Agnieszka Siemion

        • Kwiecień miesiącem autyzmu
          • Kwiecień miesiącem autyzmu

          • Czym jest autyzm?

            Jest zaburzeniem ogólnorozwojowym, którego przyczyny nie są do końca poznane. Czynniki wpływające na jego rozwój mogą być genetyczne lub środowiskowe. Określenie „spektrum autyzmu” oznacza, że każda osoba jest inna, niezwykła. Problemy jakie pojawiają się u takich osób dotyczą nawiązywania relacji czy stosowania się do reguł społecznych. Wyrażanie własnych emocji lub rozpoznawanie emocji innych ludzi również stanowi problem.

            Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą! Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Warto jest podejmować działania, które pomogą zwyciężać trudności wynikające z autyzmu i lepiej sobie z nimi radzić.

            Autyzm to nie wyrok! Dzięki wczesnej diagnozie i terapii ułatwiamy dziecku prawidłowy kontakt z otoczeniem i dajemy szanse na bycie samodzielnym w życiu dorosłym. Bycie w spektrum autyzmu często łączy się z posiadaniem wielu pozytywnych cech. Może to być: umiejętność dostrzegania szczegółów, dobra koncentracja uwagi, wytrwałość i kreatywność. Dobra pamięć, pasja do zgłębiania tematu zainteresowań, szczerość i lojalność mogą być wartościowymi cechami.

            Autyzmu nie można wyleczyć, dlatego zamiast zmieniać - akceptuj i daj wsparcie! 

            Anna Fedorów

             

          • Wizyta w stolarni

          • 19 marca obchodzimy Dzień Stolarza. Uczniowie z klasy II zawitali do pobliskiego zakładu stolarskiego, który prowadzi nasz klasowy tato. Zajęcia w stolarni bardzo przypadły do gustu wszystkim dzieciom. Wiadomości przekazane przez pana Kamila ciekawiły i interesowały zarówno chłopców jak i dziewczynki. Na koniec spotkania czekały nas miłe niespodzianki.

            Zorganizowały: Sylwia Filinowicz, Agnieszka Siemion

          • Wesołych Świat!

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

            składamy najserdeczniejsze życzenia:

            dużo zdrowia, radości, smacznego jajka,

            mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca

            oraz samych sukcesów i wszelkiej pomyślności

            w życiu zawodowym i prywatnym.

             

            Życzy

            Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Pracownicy

            Szkoły Podstawowej nr 3 im. dr. Kazimierza Ptaszyńskiego w Hajnówce

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 w Hajnówce
      • 85 683 27 05
      • 17-200 Hajnówka ul. Działowa 1 Poland
      • Dyrektor szkoły przyjmuje Interesantów w: Wtorki godz. 14.00-15.30 i piątki godz. 8.00-9.30. Godzinę spotkania należy umówić telefonicznie przez sekretariat szkoły.
    • Logowanie